مراسم رونمایی از رمان مصور "جمشید: غروب ۲"

مراسم رونمایی از رمان مصور "جمشید: غروب ۲"
با سخنرانی دکتر ابوالفضل خطیبی، نویسنده، شاهنامه‌پژوه و پژوهشگر زبان و ادب فارسی
و اجرای خانم طاهره بهرامی، هنرمند نقال شاهنامه
تصویرگرِ مجموعه آقای فرید سپهر
و حضور اشکان رهگذر، نویسنده اثر، و آرمان رهگذر مدیرعامل استودیو هورخش
چهارشنبه دوم آبان در بوک‌لند پالادیوم برگزار شد.
.
رمان مصور «جمشید» با موضوع پادشاهی جمشید در شاهنامه‌ی فردوسی نخستین رمان مصور استودیوی هورخش است كه از سوی نشر هورخش منتشر شده است.
این كتاب داستان آغازین روزهای پادشاهی جمشیدشاه را روایت می‌كند و در حقیقت پیش‌‌درآمدی بر انیمیشن سینمایی «آخرین داستان»، ساخته اشكان رهگذر است. ویراست متن این رمان مصور به قلم زهرا نجفی است. 
چرخه‌ی اول آن با عنوان «جمشید؛ طلوع» به تشكیل حكومت و قدرت‌گیری جمشیدشاه اشاره دارد كه با برداشتی آزاد از روایت شاهنامه به نگارش در آمده است. برای نوشتن این اثر از متون زیادی جهت پرداختن به داستان استفاده شده: تاریخ پیشدادیان، وندیداد، اوستا و… با این وصف داستان صرفا بر اساس شاهنامه نیست و از روایت‌‌های كتب كهن دیگر نیز استفاده شده است.
«جمشید؛ غروب» بخش دوم این مجموعه رمان است. این كتاب روایت انحطاط پادشاهی جمشید است و پایان این داستان در واقع با ابتدای قصه‌ی انیمیشن «آخرین داستان» پیوند می‌خورد. چرخه‌ی سوم نیز مجموعه‌ای چهار جلدی است متكی به انیمیشن «آخرین داستان» كه اسرار بسیاری را فاش خواهد كرد.
در پیش‌گفتار این كتاب هدف از تدوین آن این طور توضیح داده شده است: آشنایی هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان با اسطوره‌ی جمشید كه به طور قطع تنها از مطالعه و مشاهده این رمان برنمی‌آید اما می‌تواند نقطه‌ی آغازی باشد برای علاقه‌مندان تا به متون اصلی مراجعه كنند.